شنبه, ۲۸ مهر , ۱۳۹۷

آتشکده بهرام در تهران


آتشکده در تهران

کسانی که تاریخ را مطالعه کرده اند می دانند که ساسانیان هم آتشکده هایی داشته اند که در سراسر ایران بوده است، اما آتشکده بهرام معروف ترین آن ها بوده که در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی ری به ورامین بر بالای یک تپه بنا شده که هنوز هم آثار آن باقی است که ما در ادامه عکس های آن را قرار داده ایم. برای مشاهده قیمت تورهای ایرانگردی کلیک کنید.

آتشکده در تهران

این بنا بر روی دو پایه بنا شده است که بسیار دیدنی است و از آنجا که شبیه به میل است آن را تپه میل می نامند.

از نظر جغرافیایی این بنا به سمت شرق و غرب ساخته شده است. قسمت شرق با ۴ ستون ساخته شده است. زمانی که اسکندر به ایران حمله کرد این بنا کمی تخریب شد. قطعا در میان لیست  تورهای ایرانگردی ارزان می توانید مواردی با مقصد آتشکده بهرام بیابید.

بیشترین چیزی که از بنا مانده قسمت های شرقی است اما در بخش خراب شده ی غربی یک راهرو با عرض کم هست که در تمام بنا مشترک است.

آتشکده در تهران

چیزی که زیر ساخت این ساختمان است گچ و خشت و لاشه سننگ است. اولین بار این مکان و این آتشکده توسط دومورگان فرانسوی در سال ۱۹۱۳ تعمیر شده است .  ۲۰ سل بعد هم اشمیت آن را حفاری  و کاووش کرد که فردی آمریکایی است. هم اکنون بسیاری از تور دسته جمعی ایرانگردی در ایران به مقصد این آتشکده فعال هستند.

آتشکده در تهران
در گذشته در اطراف این آتشکده دریاچه ای بوده است که این از نیزار ها مشخص است. تپه به اندازه ی ۱۸ متر از دشت ارتفاع دارد و ۲۵ متر پهنا و ۲۰ متر طول دارد. البته تپه های کوچک دیگری هم در این اطراف دیده می شود که این تپه بر آن ها اشراف دارد.

 

آتشکده در تهران

آتشکده در واقع یک تالار با ستون است که قوسی میانی دارد. دو قوس هم در اطراف آن دیده می شود که به قوس میانی باز می شوند.

آتشکده در تهران

از نظر معماری این ساختمان روی بنا دارای گچبری هایی است که بسیار زیبا هستند و می توان آن را به طور کلی به سه دسته تقسیم بندی کرد.

طرح های هندسی: این طرح ها نقش اصلی و پایه را دارند. این طرح ها در واقع در حاشیه بکار رفته اند

آتشکده در تهران

طرح گیاهی:  این طرح ها با استفاده از طبیعت به ذهن طراحان رسیده است. غالبا این طرح ها نشان دهنده ی آداب و رسوم عقاید ملی دینی بوده اند.

آتشکده در تهران

طرح حیوانی: ماهی هایی که در این بنا دیده می شوند گواه اهمیت و خاص بودن ماهی و انواع حیوان ها در این زمان بوده است

این تپه بالاخره در سال ۱۳۳۴ با شماره ۴۰۷ به ثبت آثار ملی در آمده است

آتشکده در تهران

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظرات


8 × = 64برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید
نام:
موبایل:
گروه:
لطفا کدفعال سازی را وارد کنید:

به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم