یکشنبه, ۱۵ تیر , ۱۳۹۹

باغ های مشهور و سر سبز در شیراز


اگر قصد سفر به شیراز دارید خوب است که در فصل بهار به دیدار این شهر زیبا بیایید تا بتوانید باغ های زیبای آن را در نهایت طراوت مشاهده کنید. در زیر به معرفی برخی باغ های شیراز پرداخته ایم.

باغ جهان نما شیراز بعنوان یکی از مراکزتفریحی شیراز در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز، همچون سایر باغهای نامدار آن دوره مورد توجه وی واقع شده بطوریکه همانند آنرا در اطراف سمرقند که موطن او بوده احداث کرده اند ونام و آنرا جهان نما گذاشته اند. در باغ بقایای آبنمایی به چشم میخورد که فواره آن هنوز پابرجاست.
دومین باغ زیبا در شیراز ،باغ دلگشامی باشد
باغ دلگشا که نزدیک آرامگاه سعدى قرار دارد، در دوره تیمور از باغ‌هاى مهم و تفریحى شیراز بود. خود باغ در زمان ساسانیان بوده و ساختمان داخل آن بتای قاجاری می باشد.پر از نارنج است و در اردیبهشت زمان چیدن نارنج بسته می باشد.
سومین باغ باغ عفیف‌آبادمی باشد.
این باغ از زیبا ترین باغ های شیراز می باشددر زمان صفویه ساخته شده است.عمارتى دو طبقه، آب‌نماها و زیرزمین دارد.چهارمین باغ زیبای شیراز باغ ارممی باشد
باغ ارم که بنا و سردر آن از دوره قاجاریه به جاى مانده، گل‌هاى زینتى و گونه‌هاى متنوع گیاهى موجود در این باغ، آن را به باغ‌شناسى تبدیل کرده است.
پنجمین باغ ، باغ تخت است.
باغ تخت در شمال شهر شیراز و در دامنهٔ کوه باباکوهى قرار دارد. در این باغ عمارتى به همّت اتابک قراچه‌داغ قرار دارد . در این باغ تاریخی، پادگان نظامى مستقر است.
ششمین باغ شیراز نارنجستان قوام می باشد
نارنجستان قوام یا باغ قوام از عمارات دوره قاجاریه شیراز است که در محله بالاکفت قرار دارد .

 
هفتمین باغ ،باغ خلیلی می باشد.
باغ خلیلی در غرب شیراز واقع شده است. با این که این باغ زیاد قدیمی نیست دارای تعدادی درخت کهن مربوط به پیش از احداث باغ است.
هشتمثن باغ ، باغ نظر می باشد که طرح های موجود در باغ مانند باغچه ها ، پیاده روها،قطار درختان و خیابانهای گل کاری شده همگی از تقارن و نظم هندسی برخوردار می باشند. وبسیاری باغ های زیبای دیگر ک آماده پذیرایی از توریست ها و مهمانان در شیراز می باشند.