یکشنبه, ۱۵ تیر , ۱۳۹۹

جاذبه های آنکارا


پایتخت یکی از همسایگان کشور ما یعنی ترکیه شهر زیبا و بزرگ آنکارا است . این شهر پس از استانبول دومین شهر بزرگ ترکیه است و درواقع یکی از بهترین نقاط گردشگر پذیر ترکیه و قلب سیاسی این کشور است. آنکارا شهری جدید و نسبتا مدرن است که عمده ی مردم آن را ترک های استانبولی و کردها تشکیل می دهند.

وضعیت آب و هوا : این شهر مانند بسیاری از شهراهای ترکیه در تابستان گرم و در زمستان سرد و برفی است. این شهر در میان ۴ کوه کرای گودی در جنوب ، ادریس در شرق ، ایلما داغ در شمال و چال درجنوب شرقی قرار دارد. در قسمت جنوب شرقی آن ۳ رودخانه جریان دارد.  سردترین ماه سال در آنکارا ماه ژانویه با ۰ درجه سانتیگراد و گرم ترین ماه سال ژوئیه با ۲۳ درجه سانتیگراد است.

 

شهر آنکارا دارای مناطق دیدنی جالبی است که در زیر آن ها را ذکر می کنیم :

مقبره آتاتورک

مقبره ی آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه در شهر آنکارا و بر روی یک تپه خیره کننده در بخش “آنیتپ ” قرار گرفته است . این بنا در سال  ۱۹۹۴  کامل شده است و طراحی آن چیزی بین معماری باستانی و مدرن است و از جاذبه های انکارا هست. این بنا به عنوان دستاورد معماری مدرن بدون رقیب در ترکیه شناخته شده است و در واقع بنایی ساده است که دارای حیاطی بزرگ پوشیده از کفپوش های موزاییکی است.

حمام رومی

این بنا که سمبل استقلال آتاتورک و مردم ترک زبان در مبارزات استقلال طلبانه ی آنان است ، در قسمت شمالی میدان اولتوس و در خیابان چانکری قرار گرفته است. قدمت این حمام تاریخی به قرن سوم بعد از میلاد باز می گردد. این حمام ها شامل اتاق سرد ، اتاق خنک و یک اتاق گرم است که در زمان امپرطور Caracalla.به افتخار آسلپیوس ،خدای طب ساخته شده است .

مسجد حاجی بایرام

این مسجد که در سال ۱۴۲۷ – ۲۸ ساخته شده در محله ی اولوس بعد از معبد آگوستوس و درکنار آرامگاه صوفی نامدار حاجی بایرام ولی که بنیانگذار فرقه ی بایرامی است ، قرار دارد.  این مسجد توسط معمار سینان در قرن ۱۶ و توسط یکی از نوه های حاجی بایرام ولی در سال ۱۷۱۴ ساخته شده است امروز این مسجد مشخصات مساجد قرن ۱۷ و ۱۸ را نشان می دهد.

آبهای گرم و معدنی شهرستان ” هایمانا”

 یکی دیگر از جاذبه هایی که در جنوب آنکارا قرار دارد آبهای گرم و معدنی شهرستان هایمانا است . این آب گرم پیشینه ی تاریخی داشته به طوری که در دوران رومیها ،  بیزانسیون، سلجوقیان و عثمانیان نیز مورد استفاده بوده است . نام سابق شهرستان “هایمانا” یعنی ” یابان حامامی ” و نیز فعالیتهایی که در قرن نوزدهم برای انتقال بخشی از این آبهای شفا بخش به آنکارا انجام گرفته است، اهمیت زیاد این منابع را نشان میدهد.

ارگ آنکارا

این ارگ که یکی از نمادهای آنکارا است در قلب آن و بر روی تپه ای قرار دارد. درون این کاخ نشاندهنده ی ترکیه باستان است . دیوارهای شگفت انگیز ۱۴- ۱۶ متری این بنا بسیار جالب اند. ناحیه اطراف و داخل ارگ که قدیمیترین بخش آنکارا است، حاوی بسیاری از نمونه های ظریف معماری سنتی است. همچنین نواحی سرسبزی برای استراحت وجود دارند.

مسجد اهی الوان

از قدیمی ترین مساجد شهر آنکارا است . این مسجد بر روی شیب یک صخره در بخش اولوس قرار دارد. دارای ظاهری ساده است و در محله ی “کویون پازاری ” قرار دارد. این مسجد بدون منبر ساخته شده است و ویژگی های مساجد دوره سلجوقیان را دارد. ستون های آن متعلق به دوره رومی ها و بیزانس است که این ۱۲ ستون چوبی بصورت نامنظم بر زیر یک سقف چوبی کار گذاشته شده است.

 معبد آگوستوس

این معبد که در بخش اوموس شهر آنکارا قرار دارد توسط پادشاه غلاطیه ای (Pylamenes- پیلامنس) در ۱۰ بعد از میلاد به یادبود آگوستوس ساخته شد و در قرن دوم توسط رومیها بر روی دژ باستانی آنکارا باز سازی شد. این مکان بخاطر وجود (Monument Ancyranum) مقبره انکیرانوم دارای اهمیت فراوانی است . در قرن پنجم این معبد توسط رومی های شرقی به یک کلیسا تبدیل شد .

موزه تمدن های آناتولی

یکی از بهترین و اولین جاذبه های آنکارا برای کسانی که به تاریخ و دیدن بناهای تاریخی علاقمند هستند این موزه است که در بازاریبازسازی شده که متعلق به قرن پانزدهم است  واقع شده است . در این موزه می توان  بهترین صنایع دستی به دست آمده ازحفاریهای ترکیه را دید. این موزه آثار مختلف تاریخ دوران آناتولی از دوران پالئولاتیک تا تمدن لیدیا را در خود جای داده است.آثاری از یونان و روم نیز در موزه دیده می شود.

موزه فرهنگ شناسی

موزه فرهنگ شناسی آنکارا که یک مجموعه ی نفیس از هنرهای دستی مربوط به فرهنگ عامه  است ، مقابل خانه اپرا در بلوار طلعت پاشا قرار دارد. همین طور کارهای دستی مربوط به مساجد سلجوقی و عثمانی نیز در آن موجود است. این موزه همه روزه  غیر از دوشنبه ها باز است.