سه شنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۷

جانتارمانتار هند


جانتارمانتار هندReviewed by Fy on Aug 25Rating:

یکی از جذابترین آثار تاریخی هندوستان که درنگاه اول نظر هر بینده ای را به خود جذب می کند مجموعه المان های معمارانه ی جانتارمانتار است که درکنارهم یک رصد خانه ی بسیار زیبا را تشکیل داده اند. این مجموعه که درشهر جیپور قرارگرفته است یکی از جالب ترین رصدخانه های نجوم است. المان های جانتار مانتار درسال های ۱۷۲۶ تا۱۷۳۴ توسط مهاراجه ی هندی به نام “sawai  jai singh”طراحی شده اند و در واقع مجموعه ی کاملی از زیبایی ، عملکرد و همچنین یک نشانه ی شهری بسیار ارزشمند را به وجود آورده اند. جانتار مانتار هند  از ۱۴ ابزارهندسی برای اندازه گیری زمان ، پیش بینی کسوف و خسوف ، گرفتن ردپای ستارگان درمدارهایشان ، تعیین زوال سیاره ها و… استفاده می کند.

Jantan-Mantar-Jaipur

نمایی از جانتار مانتار

سایه ای که توسط بزرگترین المان مجموعه طرح ریزی می شود ساعت روز را به ما می دهد و المانی که در بالاترین نقطه قرار دارد زمان وزیدن بادهای موسمی را معین می نماید.

Jantar_Mantar_Delhi_27-05-2005

المان مثلث

این مجموعه که از سنگ های محلی و مرمر ساخته شده است و هر کدام از ادوات یک مقیاس نجومی را دربردارند و درواقع مانند یک محاسبه گرنجوم عمل می کنند. از طرفی چرخش وبالارفتن از پله هایی که به آسمان می رسند عملکرد مجموعه را درسطحی بالاتر از یک رصدخانه قرار می دهد.

سه ابزار در این رصد خانه وجود دارد.

Samrat Yantra:

یک مثلت غول پیکر است که اساسا کارساعت آفتابی را انجام می دهد. این مثلث ۷۰ فوت ارتفاع داد و طول آن ۱۱۴ فوت و دارای ضخامتی برابر با ۱۰ فوت است.

وترآن دارای ۱۲۸ فوت ، ۳۹ متر است و درجهت قطب شمال قرار گرفته است. این ساعت آفتابی اولیه مقیاس دقیقی را برای اندازه گیری ساعت ، دقیقه وثانیه بوجود آورده است.

samrat-yantra-jantar-mantar

Samrat Yantra

Jayaprakash Yantra  :شامل نیم کره توخالی و پوکی با نشانه گذاری بر روی سطوح مقعر است. یک منجم می تواند موقعیت یک ستاره را با نشانه گذاری های مختلف بدست آورد.

Misra Yantra : به عنوان یک ابزار برای تعیین کوتاه ترین و طولانی ترین روز سال طراحی شده است. همچنین می تواند برای نشان دادن زمان دقیق ظهر در شهرستان ها و نقاط مختلف بدون فاصله ی آنها از دهلی نو مورد استفاده قرار گیرد .

Picture 119

misra yantra

پکیج های تور هند

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظرات


× 7 = 42


به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم