c معرفی جزیره آشوراده یکی از جاذبه های ترکمنی ها
دوشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۸

معرفی جزیره آشوراده یکی از جاذبه های ترکمنی ها


جزیره های زیبا فقط در خلیج فارس یافت نمی شوند. اگر کمی در اطراف دریای خزر هم بچرخید می توانید با پرس و جو از جزایر زیبای خزری مطلع شوید. یکی ازجزایری که می خواهیم به شما معرفی کنیم جزیره آشوراده است که امروز به آن می پردازیم.

 

جزیره آشوراده در شهر بندر ترکمن واقع شده که در فاصله ۲۵ کیلومتر از گلستان واقع شده است. بخش هایی از شبه جزیره میانکاله جزیره آشوراده نام دارد که اولین و آخرین جزیره دریای خزر می باشد. البته این جزیره را حاصل سه جزیره کنار هم نامیده اند اما می توان آن را یک جزیره حساب کرد. شاید به این دلیل که دو تای دیگر از بین رفته اند.

 

در دوره های تاریخی ایران، این جزیره شهرت خاصی داشته است و نقش مهمی در تاریخ ایران داشته است. این مکان در زمان حال یکی از جاذبه های دیدنی استان گلستان است.

البته در برخی منابع گفته اند این جزیره آب سکون است که سلطان محمد خوارزمشاه در آن جا فوت شده است. روس ها تا انتهای جنگ دوم جهانی اختیار این جزیره را بر عهده داشته اند.

 

البته روسی ها در این مکان بیمارستان و قلعه و منازلی برای سکونت داشته اند که از آن زمان فقط یک قلعه به شکل مثلث باقی مانده است.

 

از سیل سال ۱۳۷۰ به بعد تعداد ساکنان کم و کمتر شدند و هم اکنون فقط کارمندان شیلات و برخی فروشنده ها در این مکان زندگی می کنند

این مکان به عنوان بخشی حفاظت شده برای حیاط وحش و جانوارن بوده که جزو ۵۹ جزیره بین المللی ذخیره های طبیعی حساب شده است.

زیست بوم این منطقه برای ایران بسیار حائر اهمیت است.

 

پوشش گیاهی و جانوری این منطقه خاص و منحصر به فرد است از جمله درخت هایی که می توانید اینجا ببینید تمشک، انار ترش، نوعی خار است که خود به خود می روید. حیوانات آن هم شغال، روباه و خرگوش و قرقاول، ماهی پرنده هایی مثل کبک و پرندگان دریایی در این مکان زندگی می کنند

 

دیدنی های این مکان صید ماهی و اسکله و تاسسیات بندر ترکمن است که بسیاری از گردشگران همه ساله از این مکان دیدن می کنند.

 

مطالب پیشنهادی :

Comments are closed.


به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم