دوشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۷

جنگل های ۱۹۰ میلیون ساله افرا تخته در گلستان


افرا تخته

افرا تخته یک روستای سرسبز  و زیبا در گلستان است که سال های زیادی است که با جنگلی قدیمی آن را می شناسند. این روستا در جنوب شرق علی آباد کتول قرار دارد که می توانید با راهنمایی مردم این دیار به آن جا بروید.

 

افرا تخته

 

میزان مساحت زیر جنگل های این محل حدود ۱۵۰ هکتار است که حدود ۱۹۰ میلیون سال از سن آن ها می گذرد.

در این منطقه به شدت به حفاظت محیط زیست و جانوران توجه می شود و در آن گونه های منحصر به فردی دیده شده که به هیچ وجه اجازه شکار و آسیب در آن ناحیه وارد نشده است.

افرا تخته

افرا تخته
جنگل پهن برگ ها هم در این منطقه به زیبایی محل کمک می کند. روستا در محلی کوهستانی واقع است که از اطراف به کوه هایی مثل تکیانو و ملیارتو و افراتخته محدود است. ارتفاع افرا تخته از سطح دریا حدود ۱۵۵۰ متر است و به دلیل کوهستانی بودن و نزدیک به دریا بودن هوایی معتدل دارد. این محل یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران است که توریست ها بدان علاقمندند

افرا تخته

تعدادی چشمه آب معدنی با ارتفاع ریزش ۳۰۰ تا ۲۵۰۰ متر در این منطقه وجود دارد که می توان از آن استفاده کرد.

رود زیبایی در کنار افرا تخته است که به ملایمت هوای این محل کمک می کند. در افراتخته می توانید آثار باستانی زیادی مثل چاه سنگی و باستانی پیرآلا و  گورستان گبری حمامی باستانی به اسم کهنه حمام را ببینید.

افرا تخته

البته برای دیدن برخی آثار باید دو کیلومتری راه را طی کنید. تمام این موارد نشان دهنده قدمت این روستا از نظر تمدن است.

افرا تخته

افرا تخته

گونه نادر گیاهی این محل درختان درختان سرخدار هستند که طبق نظر کارشناسان  حدود ۱۹۰ میلیون سال عمر دارند که قطع آن ها را باید متوقف کنند. این محل را در سال ۷۱ به عنوان ذخیره گاه ژنتیکی ایران نام گذاری کرده اند.

افرا تخته

مردم این روستا از لباس های محلی برای پوشش خود استفاده می کنند همچنین تعدادی غذای محلی نیز در این روستا تهیه می شود که گردشگران از آن استقبال زیادی می کنند.

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظرات


5 × = 10


به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم