c رود آمازون را بیشتر بشناسیم
جمعه, ۲۲ آذر , ۱۳۹۸

رود آمازون را بیشتر بشناسیم


رود آمازون را همه می شناسیم، این رود یکی از بزرگترین رود خانه های جهان است که مناظر دیدنی و طبیعی بسیار خوبی دارد، البته دیدنی ترین بخش های این رود از تصاویر هوایی دیده می شود که دارای انشعابات زیادی است که به اقیانوس و دریاچه ریخته می شود!

 

 

دو درصد از آب های شیرین آمازون به اقیانوس ها می ریزد. این رودخانه در قیاس با سایر رودخانه های مشهور دارای طول و عرض گسترده ای است که آن را خاص کرده و همچون ماری بلند و طویل، راه طی می کند. این رودخانه حدود شش هزار و هفتصد کیلومترمتر طول دارد، و این بسیار جالب است. البته رود نیل هم همین حدود طول دارد اما همه می دانند که میزان حجم آب آمازون بسیار زیاد است!

 

البته در فصولی که هوا گرم است و بخار آب زیاد رخ می دهد عرض این رودخانه به ۱۱ کیلومتر می رسد که باز هم جالب است!

محیط اطراف رودخانه آمازون را نمی توان صرفا به یک رود معرفی کرد بلکه حیات وحش و پوشش جنگلی اطراف این رود بسیار جالب و دیدنی است، این منطقه از بکرترین محل های دنیاست که هنوز بشر نتوانسته در آن تغییراتی انجام دهد!

 

یکی از جاذبه های این رود وجود گربه ماهی هایی است که از حالت نمونه های آکواریومی کاملا متفاوت است و چون در فضایی طبیعی با تغذیه و آب طبیعی رشد کرده اند بسیار تنومند هستند و حدود ۹۰ کیلو گرم وزن برخی از آن ها را محاسبه کرده اند!

 

ماهی های آب شیرین ماهی های خاصی هستند که در این رود هم می توانید بسیاری از نمونه های آن را مشاهده کنید که از نظر اندام ماهی ها واقعا با سایر مناطق فرق دارند. به عنوان مثال ماهی آراپیما یکی از ماهی های آب شیرین است که در این منطقه به روش خاصی رشد می کند! به عنوان مثالی بارز وزن این ماهی به ۲۰۰ کیلو می رسد و البته طول آن هم ۴ متر می باشد!

 

البته این محل محل نگهداری و پرورش بسیاری از گونه های وحشی و سمی مثل مار افعی نیز می باشد که به گونه ای فراوان در آب ها و لابه لای بوته ها و جنگل ها می توانید آن ها را ببینید!

اینکه این رود همچنان به خوبی عمر خود را طی کرده و همچنان پر آب طی می کند مساله ای عجیب برای عوام است اما اگر به تحقیقات مراجعه کنیم متوجه می شویم که در سال حدود ۱۰۱۶ سانتی متر بارش در این منطقه رخ می دهد و این یکی از دلایل پر آب و زنده بودن این رود می باشد. البته طغیان این رودخانه می تواند برای برخی کشورها خطرناک باشد!

زمانی که آب باران و بارش زیاد می شود بستر رودخانه طغیان می کند و شالیزارهای اطراف را سیل باران می کند و این می تواند ضرراتی داشته باشد. جنگل های این محل همیشه دارای رطوبت هستند و دمای آن جا حدود ۳۰ درجه سانتی گراد محاسبه شده است!

 

می توان گفت هر روز باران شدیدی در این منطقه از رود آمازون می بارد که بخش غربی آمازون است که دمایش ۲۵ درجه سانتی گراد است!

مطالب پیشنهادی :

Comments are closed.


به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم