c زیگورات چغازنبیل شوش
یکشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۳۹۸

زیگورات چغازنبیل شوش


زیگورات چغازنبیل شوشReviewed by Zm on Aug 2Rating:

مکان دیدنی زیگورات چغازنبیل یکی از جاذبه های تاریخی است که محل پرستش برای ایلامی ها بوده است و خدایانشان را آنجا ملاقات می نموده اند. این مکان درنزدیکی ۴۵ کیلومتری شوش است اگر منطقه باستانی ۷ تپه در خوزستان را دیده اید این مکان به شما نزدیک است. این مکان در قرن ۱۳ ام قبل میلاد مسیح ساخته شده است و هدف آن زیارت ایزد اینشوشیناک بوده است! زیگورات یعنی نیایشگاه! البته اونتاش هم در منابع تاریخی به این مکان نام گذاری شده است

زیگورات چغازنبیل

معبد چغازنبیل در مرکز شهر مشخص شده که بر این اساس می توان گفت گه این معبد بزرگترین معماری در عصر حاضر از عیلامی هاست. حدود ۱۰۵ متر طول و عرض و در ۵ طبقه با ۵۲ متر ارتفاع ماندگار شدن و به عنوان یک جاذبه اصیل برای ایرانی ها و خارجی ها حق این مکان است. آرامگاه دانیال نبی علیه السلام در شوش هم یکی دیگر از جاذبه هاست که هر ایرانی یکبار آن جا را زیارت می کند.

زیگورات چغازنبیل

البته امروزه این مکان در دو طبقه و با ۲۵ متر ارتفاع باقی مانده روی زمین در حال دلبری از مسافرین و گردشگران است و نام اسمش همچنان با قدرت یاد می شود.

زیگورات چغازنبیل

این بنا آجری است. خطوط عیلامی روی آن به وفور مشخص است همچنین آبراهه هایی روی این بنا هستند که از اول این گونه بوده اند. اطراف معبد را برای استحکام بیشتر سنگفرش کرده اند. البته علت جا پای بچه ها هرگز مشخص نیست! ساعت خورشیدی در محوطه بسیار زیباست.

زیگورات چغازنبیل

در این مکان یک مقبره خانوادگی ۵ نفره است که احتمال زیاد مربوط به خانواده شاهنشاهی آن عصر و دوره است.

زیگورات چغازنبیل

بناهای چغا زنبیل متفاوت اند، این بنا ها را به سه حصار دسته بندی کرده اند که مهم تری آنها حصار اول است که شامل مکان هایی مثل معبد ذیقورات یا زیگورات، معبد الهه اینشوشیناک، مجموعه معابد شمال غربی، معبد چهارگوش غربی، معبد چهارگوش جنوب شرقی، نیایشگاه های سه گانه، دروازه بزرگ، دروازه ارابه ها، دروازه شمال شرقی می باشد.

زیگورات چغازنبیل

مطالب پیشنهادی :

Comments are closed.


به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم