یکشنبه, ۱۵ تیر , ۱۳۹۹

شهر زیرزمینی کاریز کیش


در جزیره ی کیش قناتی وجود دارد که بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد.این قنات از دیر باز آب شیرین قابل شرب اهالی جزیره را تامین می کرده است . اگرچه قنات کیش از نظر طول رشته قنات و عمق چاه ها قابل مقایسه با دیگر قنات های موجود در ایران نیست اما با توجه به شیب بسیار کم جزیره ، چگونگی هدایت آب های زیر زمینی به سطح زمین در کیش بسیار مهم است و درزمان خود از پیشرفته ترین روش ها بوده است.

 

امروزه این مجموعه قنات تغییر کاربری پیدا کرده و تبدیل به یک شهر زیرزمینی شده است. این شهر زیرزمینی که بیش از ۱۰۰۰۰ مترمربع مساحت دارد اکنون کاریز کیش خوانده می شود. در این مجموعه سعی شده ضمن حفظ آثار باستانی آن کاربری و طراحی جدیدی ایجاد شود. شهر کاریز درعمق ۱۶ متری زمین قراردارد و درفاز یک خود دارای بخش های مختلفی از جمله غرفه های صنایع دستی ایران وجهان ،  رستوران سنتی و جدید ، موزه سالن آمفی تئاتر و سالن کنفرانس و گالرهای هنری است.

 

سقف کاریز کیش ۸ متر ارتفاع دارد ومملو از سنگواره ، صدف و مرجان هایی است که ۲۷۰ تا ۵۷۰ میلیون سال قدمت دارند و تک تک آن ها دارای شناسنامه رسمی هستند. به عقیده ی کارگزاران این شهر زیر زمینی ، دو ویژگی باعث قرارگرفتن کاریز درفهرست ابنیه جهانی خواهد شد اول اینکه چون کاریز در دل تنها جزیره ی مرجانی دنیا قرار دارد و دوم این که تنها بنایی است که سقف آن مملو از صدف ها و مرجان های طبیعی است.

 

برای بازدید از مجموعه های مرجانی جزیره ی کیش چندین راه وجود دارد : بازدید از موزه های طبیعی ، غواصی در آب های آزاد و اکنون بازدید از کاریز که راهی جدید را پیش روی طبیعت دوستان قرار می دهد. همچنین خاک هایی که از این کاریز برداشته شده است دارای خواص درمانی است که درگل درمانی مورد استفاده قرارمی گیرند. همچنین بر روی زمین کاریز مراکز مختلفی همچون مراکز اقامتی ، تجاری و تفریحی احداث خواهد شد. زمین سطحی کاریز نیز به پارک وسیعی تبدیل خواهد شد که بر زیبایی جزیره ی کیش می افزاید.