دوشنبه, ۲۳ تیر , ۱۳۹۹

عجایب هفت گانه ی دنیای مدرن


عجایب هفت گانه ی دنیای مدرن ، توسط مهندسان عمران آمریکا تهیه شده است که به معرفی عجایب دنیای عمران و معماری پرداخته است و اوج هنر و تکنولوژی را دراین سازه ها می توان دید. این عجایب هفت گانه عبارتند از:

 

تونل مانش (Channel Tunnel)

این تونل ۵۲ کیلومتری که فرانسه به انگلیس را به هم متصل می سازد از زیر دریا و درواقع درکف آن قرار دارد. این تونل با هزینه ی ۶ میلیارد پوند عظیم ترین پروژه ساختمانی اروپاست.این تونل در ۴۰ متری زیر دریا ساخته شده و دارای ۲ خط (رفت و برگشت) برای قطارهای حمل اتومبیل و مسافر است. قطر هر کانال ۲/۷ متر و دارای لوله‌های تهویه و نجات مصدومین احتمالی است، عبور قطارها از تونل ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و با این پروژه زمان مسافرت از پاریس به لندن و بالعکس از طریق زمینی ۳ ساعت کاهش خواهد یافت.

 

 برج سی ان (CN Tower)

این برج دومین برج بلند دنیا ست که ارتفاع آن ۵۵۳٫۳ متر است . درشهر تورنتو کانادا واقع شده است و سالانه ۲ میلیون بازدیدکننده دارد. این برج با هزینه ی ۲۶۰ میلیون دلار (به ارزش سال ۲۰۰۵) درسال ۱۹۷۶ افتتاح گردیده است.

 

 ساختمان امپایر استیت (Empire State Building)

این ساختمان  سالها به عنوان یکی از نمادهای شهر نیویورک به شمارمی رفته است . این ساختمان تجاری ۱۰۲ طبقه دارد و درمحله ی منهتن نیویورک واقع شده است. برج امپایر استیت از سال ۱۹۳۱ تا سال ۱۹۷۲ و تا پیش از ساخته شدن مرکز تجارت جهانی، بلندترین آسمان‌خراش در جهان و از عجایب دنیای مدرن محسوب می‌شد.

 پل معلق گلدن گیت (Golden Gate Bridge)

این پل معلق که درسانفرانسیسکو قرارگرفته است این شهر را به شمال کالیفرنیا متصل می سازد.این پل بر روی تنگه گلدن گیت واقع شده که در ۲۷ مه ۱۹۳۷ گشایش یافته است  و در فاصله بین سال‌های ۱۹۳۷ تا ۱۹۶۴ با طول ۴٬۲۰۰ پا (۱٬۳۰۰ متر) طولانی‌ترین پل معلق دنیا به حساب می‌آمد.

 

 سد ایتایپو (Itaipu Dam)

این سد درواقع طولانی ترین سد جهان است که بر روی رودخانه ی  پارانا در مرز پاراگوئه و برزیل زده شده است . نام این سد به معنای صدای سنگ است. ایتایپو در قالب یک پروژه دوجانبه و بر رودخانه پارانا میان دو کشور برزیل و پاراگوئه ساخته شد. ۱۸ واحد مولد برق این سد قادر به تولید ۱۴گیگا وات برق است.

 

 

سیستم حفاظتی دریای شمال هلند (Netherlands North Sea Protection Works)

به دلیل این که یک سوم از خاک هلند پایین تر از سطح دریا قرار دارد! این کشور برای حفاظت از زمین های خود اقدام به ساخت موانعی در برابر اقیانوس به منظور جلوگیری از آب گرفتگی زمین ها، نموده است. بخشی از این سد که بیش از ۳۰ کیلومتر طول دارد مابین سال های ۱۹۲۷ تا ۱۹۳۲ با نام Afsluitdijk ساخته شد.

 

کانال پاناما (Panama Canal)

درواقع یک آبراه غیر طبیعی است که توسط انسان ها و درکشور پاناما ساخته شده است که اقیانوس آرام را به اقیانوس اطلس متصل می کند.این آبراه که در جریان یکی از بزرگ‌ترین و دشوارترین پروژه‌های مهندسی در جهان ایجاد گشته‌است یکی از سرشناس‌ترین و مهم‌ترین آبراه‌های جهان است.