چهارشنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۰

ماهان کرمان


یکی از شهرهای گردشگری ایران که درجنوب شرقی آن ، دراستان کرمان قرارگرفته است شهرماهان است. این شهر ازنظرآب و هوا دربهترین منطقه آب و هوایی کرمان قرارگرفته است. باغ های ایرانی ، معماری قدیمی و منحصربفرد آن جاذبه هایی است که مسافران زیادی را به این شهر جذب می کند. برای رسیدن به شهرماهان باید درمسیر کرمان به بم ۳۵ کیلومتربه سمت جنوب شرقی کرمان بروید. این شهر که دردامنه کوه چابارقرارگرفته بدلیل داشتن چشمه های فراوان وپرآب ، از طبیعت زیبایی برخوردار است.

این شهر جاذبه های زیادی دارد از طبیعت زیبا گرفته تا جاذبه های تاریخی . درادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

جاذبه های طبیعی وتاریخی

باغ شاهزاده

این باغ  در دوره قاجاریه به دستورعبدالحمید میرزا فرما فرما ، ساخته شده و سال ها مرکز حکومتی کرمان بوده است. مساحتی حدود ۵ هکتار دارد  و ترکیب زیبایی از معماری ایرانی و باغبانی است . باغ شاهزاده بر سر نهرهایی که از کوه چابارسرچشمه می گیرند، قرار گرفته است . حوض ها و آبنماهای زیبای آن درکناردرختان میوه ازجمله جاذبه های این باغ است. این باغ که به ثبت ملی رسیده است دارای سردری بسیار زیبا ،عمارت شاه نشین وحمامی تاریخی است.

حمام باغ شاهزاده

این حمام تاریخی بسیارزیبا درباغ شازده قرارگرفته است و از قسمت های مختلفی تشکیل شده است.

مقبره شاه نعمت الله ولی

شاه نعمت الله ولی از صوفیان وفیلسوفان دوره صفویه بوده است. او که تبارش به امام موسی کاظم می رسد مقبره ای درماهان کرمان دارد. این مقبره درواقع شامل ۲ سردر ورودی، حجره‌های کوچک‌و‌بزرگ، بقعه، ۴منار کاشی‌کاری شده، ۲رواق و ۴صحن است. هسته اصلی بنا  آرامگاه با گنبدی زیبا است.

خانه شترگلو

یکی دیگر از جاذبه های ماهان کاروانسرای شترگلو است که دقیقا روبروی  مقبره شاه نعمت الله قرارگرفته است. به دلیل آن که درداخل این بنا فواره ی بزرگی قراردارد که وقتی درون آن آب جریان می یابد صدای کاروان شترمی دهد به آن شترگلو می گویند.

هفت باغ

به منظور گسترش گردشگری در این منطقه و جذب میلیون ها توریست به کرمان و جنوب شرق کشور ، بزرگراه گردشگری هفت باغ علوی که ارتباط بخش تاریخی کرمان با باغ شهر زیبای ماهان را فراهم می کند طراحی گردیده است . این بزرگراه درواقع محوری گردشگری است که از شهر کرمان تا ماهان امتداد دارد. در دو طرف این بزرگراه مکان‌های مختلف گردشگری و تفریحی قرار دارد و ویلاهای بسیاری نیز در این مکان ساخته شده است ودرواقع بستری مناسب برای ایجاد دهها هتل ، متل ، مراکز تفریحی طبیعت گردی ، انواع مراکز ورزشی ، تجاری و فرهنگی است.