c معبد آناهیتا را در کرمانشاه
چهارشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۳۹۹

معبد آناهیتا در کرمانشاه


معبد آناهیتا در کرمانشاهReviewed by Zm on Mar 7Rating:

کرمانشاه یکی از استان هایی است که از هر نظر که فکر کنید می تواند به عنوان جاذبه ی ایران زمین محسوب شود. امروز می خواهیم یک راهنمای ایران گردی دیگری در کرمانشاه داشته باشیم که به جاذبه های دیدنی تاریخی ایران کهن ما باز می گردد. با هم به بررسی معبد آناهیتا می پردازیم.

 

معبد آناهیتا در کرمانشاه

معبد آناهیتا کجاست

معبد آناهیتا یکی از جاذبه های دیدنی کشورما در شهر کنگاور در جاده و راهی واقع شده که همدان را به کرمانشاه وصل می کند. تپه ای بسیار زیبا و جذاب محلی است که معبد آناهیتا در آن جا ساخته و پرداخته شده است. در زمان های بسیار قدیم این مکان محلی برای عبادت و نیایش یکی از ۴ عنصر مقدس یعنی آب بوده است.

در آن دور زمان ها آناهیتا الهه پاکی بوده و این معبد به وی تعلق داشته است.

 

معبد آناهیتا در کرمانشاه

معبد آناهیتا مربوط به چه زمانی است

معبد آناهیتا در کرمانشاه

کارشناس مربوطه در این باره می گوید در دوران پیش از اسلام، آناهیتا به عنوان خدای آب های روان، زیبایی و برکت و فراوانی و نعمت بوده است. البته برخی از مورخان می گویند این کاخ برای خسرو پرویز بوده است و برخی هم تاریخ آن را به اواخر سده سوم و آغاز سده دو م و حتی به سده اول قبل از میلاد نسبت داده اند.

به هر حال این مکانی بسیار قدیمی است که در آن خدایگان زمان خود پرستش می شده است.

 

معبد آناهیتا در کرمانشاه

ویژگی های معبد آناهیتا چیست؟

خوب است قبل از اینکه راهی این منطقه شوید از ویژگی های معبد آگاه شوید، معبد دقیقا روی سنگی بزرگ قرار دارد که حدود ۲۲۰ متر طول و ۲۱۰ متر هم عرض دارد و ضخامت دیوار آن هجده و نیم متر محاسبه شده است. حدود ۱۵۴ پله در بخش جنوبی این بنا قرار دارد. برای رفع خستگی هر ۵ پله روی یک سنگ جداگانه ساخته شده است و تمامی پله ها پشت سر هم قرار ندارد. تعداد سنگ ها در پلکان شرقی ۲۶ و در غربی ۲۱ تاست.

 

معبد آناهیتا در کرمانشاه

 

دیوارهای این بنا از دو بخش بیرونی و داخلی تشکیل شده که بخش داخلی از سنگ قلوه و لاشه به اندازه های مختلف به همراه گچ ساخته شده استو قسمت خارجی هم برای زیبایی بیشتر دارای نمای سنگ تراشی است. ارتفاع این دیوارها با توجه به سنگ زیر بنا متفاوت است و گاهی تا ۱۲ متر هم می رسد. البته ارتفاع ضلع جنوب غربی حدودا ۱۸ متر است.

مساحت این بنا حدودا ۵۳ هزار متر می باشد که سر ستون های سنگ کاری شده ای که در کنار کوره های آهک پزی هستند بیشترین بخش هایی که مورد بازدید قرار می گیرند را تشکیل می دهد.

معبد آناهیتا در کرمانشاه

جایگاه معبد آناهیتا در میان سایر معابد

از آنجا که تعداد معبد های دنیا زیاد هستند شاید فکر کنید که نتوانید جایگاه خوبی برای معبد قدیمی آناهیتا پیدا کنید اما باید بدانید به دلیل تنها ستون ها وقطر ستون هایی که در این معبد به کار گرفته اند این معبد یکی از شگفت انگیز ترین معابد جهان است. قطر ستون ها گاها به دو متر می رسد.

معبد آناهیتا در کرمانشاه

مطالب پیشنهادی :

۱ Comment

  1. f.m گفت:

    سلام. عکس دوم معبد آناهیتای کازرون!


به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم