c معرفی غار کتله خور زنجان
پنج شنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۸

معرفی غار کتله خور زنجان


غار های ایران از هر نظر که فکر کنید بسیار دیدنی می باشند . از جمله غار های بسیار زیبا و دیدنی ، غارعجیب کتله خور می باشد غار کتله‌خور غاری است خشکی وآبی که در استان زنجان، شهرستان خدابنده قرار دارد کتله خور در ۸۰کیلومتری قیدار واقع شده است.

 
مردم بعضی از مناطق کوه کم ارتفاع “کَتَله می نامند .
احتمالاً وجه تسمیه این غار هم ، همین است که در یکی از این کوه‌ها قرار گرفته‌است و خورشید از پشت آن طلوع می‌کند و به جای کتله خورشید به آن کتله خور می‌گویند. غاری بسیار زیبا و شگفت انگیز با چشم انداز ی بی نظیر که اوقات بسیار خوبی را می توانید در این مکان عالی بگذرانید.
ساختمان در زیر کوه کتله خور قرار گرفته است و از پایین دست دهانه آن ، رود شور جاری می باشد.این رود یکی از شعبه های جاری رود قزل اوزن می باشد .
در این غار بسیاری ترک خوردی بر اثر گسل و هوازدگی به وجود آمده است. به دلیل فراهم شدن سایر شرایط، فرایند غار زایی شروع شده‌است.
این چشمه ها بسیار دیدنی می باشند و غار نوردان این غار را یکی از موهبت های الهی می دانند.
یک دهلیز ۴۰۰۰ متری در ورودی این غار عجیب وجود دارد . سقف کوتاه آن را ببینید و لذت ببرید .

جلوتر که می روید چند دهلیز فرعی وجود دارد در این دهلیز فرعی دالان پهناوری وجود دارد که وسعت آن ۹۵۰ متر می باشد .از عبور از یک سربالایی به تالار وسیعی پوشیده از چکنده و چکیده و ستون می‌رسد. در داخل تالار کوچک بلورین، که به تالار ستون‌ها چسبیده چاهی به عمق ۸ متر قرار دارد که احتمالاً محل خروج آب‌های فرو رو سازنده غار است.

 

در حال حاضر غار کتله خور  به سه بخش فرهنگی، تفریحی و ورزشی تقسیم شده‌است.
قسمت اصلی آن دالانی است طبیعی که جهت برگزاری مراسم‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

البته این دالان هیچگونه راه خروجی به بیرون نداشته و راه خروجی آن به صورت مصنوعی کنده شده اما خود دالان تماماً طبیعی بوده‌است.

 

مطالب پیشنهادی :

Comments are closed.


به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم