c جاذبه های طبیعی حاشیه ارس را از دست ندهید
جمعه, ۲۲ آذر , ۱۳۹۸

جاذبه های طبیعی منطقه آزاد ارس


با توجه به اینکه تعطیلات محدود ایران ارزش ایران گردی را بیش از پیش می کند. منطقه آزاد ارس یکی از جاهایی است که بسیاری از مسافران به آن جا می روند تا بتوانند از طبیعت و جاذبه های دیدنی آنجا چه طبیعی و چه تاریخی بهره مند شوند. ما امروز در این جا به معرفی جاذبه های طبیعی حاشیه ارس می پردازیم تا شما راهنمای خوبی برای ایران گردی و ارس گردی خود داشته باشید. با ما همراه شوید:

 

ارس

محلی نشینان ارس به آن آراز می گویند، این منطقه که شامل کوه های هزار برکه ترکیه شروع می شود منطقه ای بسیار زیبا و دیدنی است. جزیره هایی که در این منطقه می توانید ببینید، حیات پرندگان و کوه های بسیار بلند و جذاب همه باعث شده که بتوان این منطقه را به یک ناحیه توریستی تبدیل کرد. رودخانه ارس که در قسمت شمال غرب کشور است سه سد دارد که به نام های سد ارس و خدا آفرین و میل مغان خوانده می شوند.

مبدا ورود و خروج در ارس را می توان پل هایی نظیر پل دشت، پل راه آهن جلفا، اصلاندوز، پل چوبی و راه آهن و پل بیله سوار اشاره کرد.

جاذبه های اطراف ارس به صورت زیر برشمرده شده است.

 

آبشار آسیاب

جاذبه آبشار آسیاب حدودا سی کیلومتر در شرق جلفا قرار دارد که حیات وحش کیامکی در آن ناحیه برقرار است. قدمت این جاذبه به دوره های قاجاریه بر می گردد که اصالت خاصی دارد. غارآهکی با ارتفاعی به اندازه ۳۰ متر پشت این آبشار است و ناودیس هایی زیبا هم ایجاد شده اند که واقعا دیدن دارند.

 

روستای اشتبین

روستاهای اطراف ارس بسیارند اما دیدنی ترین و قدیمی ترین آن روستای آشتیبین است. این خانه ها که در این روستا برپا شده اند از سر در های مرمر در دوره صفوی استفاده می کنند و جنگل زیبا و سر سبز اطراف دهکده این جا را زیبا تر کرده است. این روستا در فهرست آثار ملی به نام دهکده سلامت ثبت شده است.

 

حیات وحش:

این ناحیه که بخشی برای زیست بوم حیوانات نیز می باشد خود منطقه محافظت شده ای است که گونه های مختلف جانوری و پرندگان زیادی را در خود جمع آوری کرده است. گونه های حیوانات اهلی و وحشی آن به صورت آهو، میش ارمنی، خرس قهوه ای، پلنگ، قوچ، مارال و… لیست شده است. پرندگان این ناحیه نیز بسیار زیبا هستند و شامل عقاب طلایی، حواصیل، بوتیمار و خروس و کبک و قرقاول و.. می باشند.

 

از نظر گیاهی نیز این منطقه دارای درختان و گیاهانی است که بتواند این گونه های جانوری را محافظت کند.انواع درخت های بید و نسترن و افرا و گیاهان دارویی و زرشک خوراکی از جمله درختانی است که در این ناحیه دیده می شود.

 

صنایع دستی

صنایع دستی که می توانید به عنوان یکی از جاذبه های حاشیه ارس به آن توجه کنید قالی، گلیم و گیه و جاجیم است که نشان دهنده تمدن ایرانیان است. مردم این ناحیه به صورت دست باف این محصولات را تولید می کنند و امرار معاش می کنند و تفکرات خود و داستان های ذهن خود را روی فرش ها پیاده می کنند. یکی از مشهورترین نوع گلیم هایشان ورنی است که شهرت جهانی پیدا کرده است. هرگز پرزی در این نوع فرش پیدا نخواهید کرد.

 

مطالب پیشنهادی :

Comments are closed.


به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم