سه شنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۷

چاه های تل آب یا طلا در قشم


تلا اب در قشم
چاه های تل آب یا طلا در قشمReviewed by Zm on Apr 14Rating:

شاید تا کنون دقت کرده باشید و فهمیده باشید که یکی از مکان هایی که می توانید منحصر به فرد ترین جاذبه ها را در آن ببینید قشم باشد. به همین خاطر ما هم سعی داریم شما را با بهترین و جذاب ترین و کم نظیر ترین جاذبه ها آشنا کنیم. چاه های تل آب یا طلا یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در تور های قشم است که باید حتما برنامه ای برای دیدن آن داشته باشید.

تلا اب در قشم

در فاصله ای ۷۶ کیلومتری از قشم چاه های تل آب یا طلا قرار دارد و این مکان را می توانید حتی به عنوان آخرین مکان دیدنی مورد بازبینی قرار دهید چرا که تا فرودگاه فقط ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. روستای بافت که محل این مکان است می توانید منزل های روستایی زیادی را ببینید . وقتی به روستای بافت رسیدید وارد روستا بشوید و قلعه نادری را ببینید. درست در کنار این قلعه تاریخی چاه های تل آب یا طلا وجود دارد. چاه های آب این مکان نشان از نحوه ذخیره آب در دوره هخامنش و زرتشت بوده است.غار نمکدان در قشم هم یکی از جمله آثار باستانی زیبا و دیدنی در قشم است که باید آن را ببینید.
مردم در این مکان در دل سنگ ها چاه هایی را به سختی برای جمع آوری آب ایجاد کرده اند. روند کار این چاه ها به این صورت است که تل بالای این چاه ها که جنس مرجانی دارد آب را به این گودال ها روانه می کند و کف چاه که گچی مانند هست مدتها آب را سالم و خنک نگه می دارد.

تلا اب در قشم

این مکان نه تنها یک مکان تاریخی است بلکه می توانید آثار باستانی مربوط به قرن ۱۷ ام هم به صورت مجزا در بالای تل مشاهده کنید. تعداد چاه های تلا حدود ۳۶۶ تاست که به تعداد روزهای سال است مردم در هر روز از سال درب یکی را باز می کرده اند و از آب آن استفاده می کرده اند.

در بالای چاه های طلا دو اثر تاریخی برج دیده بانی بازمانده از قرن هفدهم وجود دارد. اما بیش از همه بادگیرهای خانه های روستای لافت در دو جبهه خیره کننده است. این آثار از نظر فناوری تهویه هوا در نقاط گرمسیری در نوع خود بی نظیر اند.

 

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظرات


+ 3 = 10


به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم