دوشنبه, ۲۳ تیر , ۱۳۹۹

چشمه های چند میلیون ساله مازندران


چشمه های باداب سورت واقع در استان مازندران به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران در سال ۱۳۸۷ به ثبت رسیده است. این اثار طبیعی چندین میلیون سال قدمت دارد.
این چشمه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی شده است. رنگ چشمه ها از کرم تا زرد، نارنجی ، قرمز و ابی می باشد اطراف چشمه ها از درختچه‌های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ ، گیاهان بوته ای و درختچه ها پوشیده شده است که مکان مناسبی را برای گردشگران فراهم کرده است

 

 

اما متاسفانه به دلیل نبود تسهیلات و فضاساری، عدم نظارت و مدیریت ، بی توجهی و اگاه نبودن گردشگران  این بنای چندین ساله درمعرض نابودی می باشد. در تعداد کمی از کشورهای جهان مانند امریکا ترکیه چشمه هایی مشابه چشمه باداب سورت وجو داردکه با برنامه ریزی و نظارت به یکی از توریستی ترین جاذبه های طبیعی این کشورها تبدیل شده اند.

 

 

اما در ایران این چشمه تبدیل به فضایی برای پیاده روی، هواخوری و ابتنی گردشگران شده است ودر حالی که می توان از ان بهترین استفاده ها وسرمایه گذاری ها را کردبه مکانی برای دریافت کرایه حمل و نقل مسافران توسط وانت تبدیل شده است زیرا برای رفتن به کنار چشمه ها به علت جاده سخت و نا هموار خاکی مسیر باید دو کیلومتر مسیر را بپیمایید.

 

دیگر راه های در امد زایی در این منطقه می توان به دکه ای برای ارائه نوشیدنی، توالت صحرایی، خدمات پارکینگ در کوهپایه اشاره کرد که این نوع خدمات توسط افراد بومی ارائه می شود . اگر حداقل یکسال از ورود گردشگران به این منطقه خودداری کنیم تا فضا سازی لازم انجام پذیرد ، می توان این میراث طبیعی را برای نسل های اتی این مرزو بوم حفظ کنیم همچنین. درامد حاصله از ورود گردشگران و دیدار از این فضا جاذبه گردشگری مدیریت شده به مراتب چندین برابر درامد فعلی برای محلی ها و کشور خواهد بود

ادرس:استان مازندران- شهرستان ساری ، بخش چهاردانگه، دهستان پشتکوه، روستای ارست