دوشنبه, ۲۳ تیر , ۱۳۹۹

باغ فردوس


عمارت باغ فردوس مربوط به دوره قاجار است و در شمیرانات خیابان ولیعصر ـ کوچه بخشایش واقع شده است. باغ و عمارت ییلاقی فردوس در اراضی محمدیه با دو عمارت در شمال و جنوب به دستور محمد شاه قاجار (۱۲۶۴-۱۲۵۰) ساخته شد که عمارت شمالی به کلی ویران و عمارت جنوبی فعلا پا برجاست. پایه این باغ و عمارت ییلاقی را حاجی میرزا آقاسی، صدراعظم محمدشاه ریخته است.
عمارت باغ فردوس در قسمت جنوبی باغ ساخته شده و از ابتدا به صورت کاخ و محل اقامت اعیان، تزئین شده است. مساحت باغ ۲۰ هزار متر مربع و عمارت آن در سه طبقه و زیرزمین با زیربنای ۱۰۰۰ متر مربع بنا نهاده شده است. عمده فضای آن به نمایش تجهیزات قدیمی فیلم سازی و فیلم برداری، جوایز مختلف سینمای ایران،پوستر فیلم ها، عکس‌ها و خاطره‌هایی قدیمی و عروسک‌های دوست داشتنی از فیلم‌های قدیمی اختصاص دارد. المان‌های دوست داشتنی‌ای که نسل دهه شصتی‌ها کلی با آن‌ها خاطره دارند.

 

برای بازدید از موزه سینما باید بلیط تهیه کنیددر باغ فردوس دو سالن برای نمایش فیلم وجود دارد. می‌توانید فیلم مورد علاقه‌تان را از روی تابلوهایی که در محوطه باغ قرار دارند انتخاب کنید. بعد به سمت سالن سینما در ضلع شرقی عمارت بروید است.

 

به گفته متصدی سینما از مزیت‌های این سالن‌ها این است که خوردن تنقلات و حضور بچه‌های کوچک در آن ممنوع است و شما می‌توانید در محیطی آرام به تماشای فیلم مورد علاقه‌تان بنشینید. باغ فردوس پر است از گچبری‌های زیبا. ستون‌هایی گرد و قطور که دورتادورش با گچ بری‌هایی هنرمندانه منقوش شده است. در خصوص وجه تسمیه این محل گفته می‌شود که قنات فردوس به دلیل اهمیت و پر آبی آن در زمان گذشته و وجود باغ‌های زیاد اطراف آن دلیل اصلی نام‌گذاری این محله به نام، باغ فردوس است.
تالارهای موزه شامل ۷ تالار است ، با ورود به محوطه باغ از طریق پله های ساختمان زیبای باغ فردوس می توان وارد تالارهای موزه شد. در طبقه فوقانی ۳ سالن وجود دارد و از داخل تالار سوم سینما به وسیله پله های مارپیچ می توان ۴ تالار دیگر را بازدید کرد. حدود ۳۰۰۰ قطعه سند شامل اسناد دولتی‌، نمایش‌ها، قراردادها، اسناد تاریخی‌، اسناد مالکیت‌، سینماها و … از حدود ۹۰ سال پیش تاکنون در ان موجود است‌

 

۱۰۰۰ فیلم سینمایی ایرانی به همراه ۵۰۰ عنوان نمونه کوتاه (آنونس‌) آرشیو تصویری فعلی موزه را تشکیل می‌دهد; بازدید از این موزه روزهای شنبه‌، یک‌شنبه‌، سه‌شنبه‌، چهارشنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۷ و جمعه‌ها ۱۴ تا ۱۷ امکان‌پذیر است. که موزه سینما در روزهای دوشنبه و ایام سوگواری تعطیل است‌.