یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶

مسجد کبود استانبول


کشور ترکیه دارای مکان های گردشگری بسیار متنوع و با شکوهی است که از این بین مساجد این کشور از درخشش و اقبال بهتری برخوردارند. یکی از زیبا ترین مساجدی که شاید تا بحال نامش را نشنیده باشید مسجد کبود است.

blue-mosque-istanbul (7)

مسجدی که در شهر استانبول واقع شده و به معنای واقعی کلمه شگفت انگیز است. این مسجد که در منطقه سلطان احمد قرار دارد و در زمان امپراطوری عثمانی طی سالهای ۱۴۵۳ تا ۱۹۲۳ پایتخت این کشور بوده‌ است، یکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی است که به علت وجود کاشی‌ هایی به رنگ آبی کبود در طراحی داخلی به «مسجد کبود» نیز شهرت دارد.

blue-mosque-istanbul (1)
این مسجد طی سال های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۹ به دستور سلطان احمد اول بنا شد و به همین دلیل پس از مرگ وی مسجد را مسجد سلطان احمد نامیدند. وی در همین مسجد دفن شده ‌است. ساختار اصلی مسجد تقریبا شبیه مکعب است که طول و عرض آن ۵۳ و ۵۱ است. جهت گیری مسجد به گونه ‌ای است که وقتی مسلمانان نماز به پا می‌کنند، رو به سمت مکه داشته باشند و «محراب» در روبرویشان قرار داشته باشد. معمار این بنای فوق العاده Mehmet Aga می باشد.

blue-mosque-istanbul (3)

این مسجد در حدود ۲۶۰ پنجره دارد که تعداد ۲۰۰۰۰ قطعه درخشان در ساختارشان قرار دارد. رنگ این قطعات بیشتر به آبی کبود و سبز مایل هستند. یکی از زیبایی های منحصر بفرد این مسجد سقف آن می باشد. طراحی سقف این مسجد به وسیله نقاشی هایی جذاب و هم چنین خطاطی هایی صورت گرفته است. جالب است که بدانید با وجود استفاده از این رنگ تیره در این ساختار، ولی باز هم در طول روز فضای این مسجد به شدت نورانی است. این بنا در اصل جهت رقابت با ایاصوفیه که شاهکار معماری این شهر است آغاز به ساخت کرد. در نهایت نیر بسیاری بر این اعتقادند که این شاهکار توانست از پس این کار بر بیاید.

blue-mosque-istanbul (4)
اما موردی که جالب است این می باشد که این مسجد حضور ۶ مناره را در کنار خود احساس می کرد. این تعداد مناره فقط در کنار کعبه موجود است به همین علت این موضوع باعث رنجش بسیاری شد.

IM1

پس در نهایت سلطان احمد با هزینه خود مناری را به منار های مسجد الحرام افزود. هر مناره سه بالکن دارد و تا چندی قبل «مؤذن» می‌بایست پنج بار در روز از یک پله مارپیچ باریک عبور می‌کرد تا اذان بگوید. امروزه از یک سیستم بلندگو استفاده می ‌شود و صدای اذان که توسط مساجد همجوار نیز اکو می‌شود در اغلب مناطق قدیمی شهر به گوش می ‌رسد.

blue-mosque-istanbul (5)

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظرات


× 2 = 18برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید
نام:
موبایل:
گروه:
لطفا کدفعال سازی را وارد کنید:

به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم