سه شنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۷

موزه ی فرش ایران


موزه ی فرش ایران

در تهران درست در بیست و دوم بهمن ماه ۵۶ یک موزه ی جدید به نام موزه ی فرش ایران راه اندازی شد. معماری بیرونی این موزه شبیه به دار قالی است. این موزه ی دو تالاره، دارای مساحت ۳۴۰۰ متر مربع است. در این موزه انواع گلیم و قالی نگهداری می شود.

موزه ی فرش ایران

نمایگاه های دائمی در تالار اول که در طبقه هم کف قرار دارد برگزار می شود. اما تالار دوم مربوط به نمایشگاه های دائمی است.

مطالعات در زمینه فرش، ابعاد تاریخی و هنری فرش بافی در مناطق دنیا علی الخصصوص ایران، خریداری از انواع قالی های دست بافت ایرانی از اهداف این موزه به شمار می رود. نا گفته نماند که همایش هایی در مورد فرش از کشورهای مختلف در این محل برگزار شده است.

فرش، گلیم دست بافت، با انواع طراحی ها و سبک های بافندگی در این محل نگهداری می شوند.

موزه ی فرش ایران

در تالار هم کف، حدود ۱۳۵ تخته فرش از استان های مختلف، از قرن نهم هجری تا کنون جذب و برای دیدار عموم و تحقیق علاقمندان قرار داده شده است.

موزه دارای یک کتاب خانه است که دارای ۳۵۰۰ جلد کتاب در مورد فرش از کشورهای مختلف به زبان های رسمی آن کشور هاست. علاقمندان می توانند کتاب های مورد علاقه خود را هم از این مکان خریداری کنند. علاوه بر این نمایش فیلم و اسلاید در مورد فرش ها برای علاقمندان در این تالار، برقرار است.

موزه ی فرش ایران

یکی از تابلو فرش های مطرح این موزه قالیچه میرزا کوچک خان است که هنرمندان کاشانی آن را بافته اند. کسانی که به جاذبه های گردشگری ایران علاقه دارند از این دو تالار همیشه دیدن می کنند.

قدیمی ترین فرش این محل ۲۵۰۰ سال عمر دارد که در سال ۱۹۴۹ در جنوب سیری کشف شد، که بافت آن را به ایرانی های زمان هخامنشی نسبت داده اند.

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظرات


8 × 4 =


به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم