دوشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۷

قلعه دزدها در اصفهان


دژ دزد ها اصفهان - کرشاهی

در میان آثار باستانی که در ایران دیده می شوند می توان تعداد زیادی از کمینگاه ها را دید که امروز قصد معرفی یکی از آن ها را داریم که می تواند مقر توریستان زیادی از سراسر دنیا باشد. دژ کرشاهی یا قلعه دزد ها بنایی است که در روستای ابوزید آباد است که اگر از دور آن را ببینید چای توپ ها و گلوله های نیروهای دولتی و قت در آن دیده می شود.

دژ دزد ها اصفهان - کرشاهی

این دژ در هفتاد کیلومتری آران بیدگل در اصفهان قرار دارد. زمانی که به آران و بیدگل رسیدید باید از روستای ابوزید رد شوید، در ادامه روستای قاسم آباد را مشاهده خواهید کرد که باید سی کیلومتر دیگر نیز به مسافت خود بیفزایید تا به قلعه دزدهای اصفهان برسید.

دژ دزد ها اصفهان - کرشاهی

این قلعه در حاشیه ی غربی کوه های یخ آب است.

قدمت دژ مورد نظر حدودا ۱۳۰ سال است اما شالوده و اساس آن از دوران پیش از اسلام بنا شد  است. اندازه این دژ حدود ۴ هزار متر مربع است. این دژ از محکم ترین دژ هایی است که حتی یورش های مغول هم بر آن کاری نبوده است.

دژ دزد ها اصفهان - کرشاهی
نایب حسین خان کاشی بر روی ویرانه های این دژ قلعه خود را ساخته است.
این قلعه بارها و بارها تعمیر و بازسازی شده است تا بتواند جلوی معاندان در مرکز را بگیرند اما بعد از آن راهزنان به این قلعه رو آورده اند.

دژ دزد ها اصفهان - کرشاهی

حسین خان کاشی کسی است که در زمان گذشته یاغی گری می کرد و به دستور رضا شاه کشته شد.
این قلعه تاریخی و جالب که با معماری دیدنی اش نگین کویر اصفهان است محل دید و بازدید توریست های تاریخ دوست است.
این دژ بعد از تخریب ارگ بم در زلزله سال ۱۳۸۲ به عنوان بزرگترین قلعه خشتی ایران به حساب می آید که در همین سال در لیست آثار ملی ثبت شده است.

دژ دزد ها اصفهان - کرشاهی

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظرات


− 1 = 0


به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم