یکشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۷

جاذبه گردشگری سقالکسار گیلان


روستای سقالکسار در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر رشت در استان گیلان واقع شده است. این روستا از توابع دهستان لاکان بخش مرکزی شهرستان رشت است. طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ این روستا ۳۰۷ خانوار با حدود ۹۰۰ نفر جمعیت دارد که بیشترشان به زراعت برنج و پرورش ماهی گوشتی و قرمز مشغول هستند. با هم کمی در مورد جاذبه های سقالکسار می خوانیم

1373803418

در نزدیکی این روستا و در اطراف مزار آقا سید شریف دریاچه زیبای سد خاکی سقالکسار قرار دارد که با چشم انداز زیبا و مناظر بکر خود گردشگران زیادی را متوجه خود کرده.

1373802934

دسترسی به این روستا از دو طریق صورت می گیرید یکی از ۱۰ کیلومتری جاده جیرده، بعد از بقعه آقاسید شریف، و دیگری از طریق جاده قزوین به رشت. زمین های سبز، بافت روستایی دست نخورده و مردم خوش برخورد و خون گرم که شما را بی بهانه پای سفره هایشان دعوت می کنند، می توانند زیباترین سفر شمالی شما را رقم بزنند.

1373802984

آب باران و چشمه های اطراف در پشت سد سقالکسار جمع شده وتشکیل این دریاچه را داده. این دریاچه با طول ۶۰۰ و عرض ۵۰۰ متر و دارا بودن ۱۵ کیلومتر مساحت یکی از بزرگترین دریاچه های این منطقه است.از آنجا که در گذشته پرندگان زیادی مانند لک لک و سار از آب چشمه های این روستا سیراب می شدند این روستا با نام سقالکسار یعنی محل آب خوردن پرندگان شهرت یافت.

1373803019

رویش درختان سر به فلک کشیده جنگلی در اطراف دریاچه جلوه ای متفاوت به این دریاچه داده و سکوت و آرامش عجیبی را به اهالی و گردشگران هدیه می دهد.اگر مایل باشید می توانید با قایق های تفریحی که در منطقه وجود دارد سفری کوتاه بر روی آب دریاچه را تجربه کنید.

1373803065

از دیگر جاذبه های این روستا شالیزارهای زیبای آن است که عطر خوش برنج گیلانی را در فضا پراکنده و خنکای خاصی به هوا بخشیده مشاهده مردم روستا در هنگام شالی کاری و زمان برداشت برنج خالی از لطف نیست و برای بسیاری از افراد یک منظره به یاد ماندنی و خاطره انگیز به حساب می آید.

1373803143

تمیزی و پاکیزگی محیط این روستا و اطراف سد اولین چیزی است که توجه شما را جذب می کند و دلیل آن هم تلاش شورای روستا برای فرهنگ سازی صحیح به منظور پاک نگه داشتن محیط زندگی شان است. آنان پس از ورود هر گردشگر به ازای دریافت مبلغی ناچیز پلاستیک های مخصوص زباله را به آنها می دهند تا زباله های خود را در آن نگهداری کنند و در زمان بازگشت با تحویل دادن آن به متصدیان دو سوم مبلغ پرداختی را پس بگیرند.

1373803170

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظرات


× 8 = 32


به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم