چهارشنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۹

جاذبه گردشگری سقالکسار گیلان


روستای سقالکسار در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر رشت در استان گیلان واقع شده است. این روستا از توابع دهستان لاکان بخش مرکزی شهرستان رشت است. طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ این روستا ۳۰۷ خانوار با حدود ۹۰۰ نفر جمعیت دارد که بیشترشان به زراعت برنج و پرورش ماهی گوشتی و قرمز مشغول هستند. با هم کمی در مورد جاذبه های سقالکسار می خوانیم

 

در نزدیکی این روستا و در اطراف مزار آقا سید شریف دریاچه زیبای سد خاکی سقالکسار قرار دارد که با چشم انداز زیبا و مناظر بکر خود گردشگران زیادی را متوجه خود کرده.

 

دسترسی به این روستا از دو طریق صورت می گیرید یکی از ۱۰ کیلومتری جاده جیرده، بعد از بقعه آقاسید شریف، و دیگری از طریق جاده قزوین به رشت. زمین های سبز، بافت روستایی دست نخورده و مردم خوش برخورد و خون گرم که شما را بی بهانه پای سفره هایشان دعوت می کنند، می توانند زیباترین سفر شمالی شما را رقم بزنند.

 

آب باران و چشمه های اطراف در پشت سد سقالکسار جمع شده وتشکیل این دریاچه را داده. این دریاچه با طول ۶۰۰ و عرض ۵۰۰ متر و دارا بودن ۱۵ کیلومتر مساحت یکی از بزرگترین دریاچه های این منطقه است.از آنجا که در گذشته پرندگان زیادی مانند لک لک و سار از آب چشمه های این روستا سیراب می شدند این روستا با نام سقالکسار یعنی محل آب خوردن پرندگان شهرت یافت.

 

رویش درختان سر به فلک کشیده جنگلی در اطراف دریاچه جلوه ای متفاوت به این دریاچه داده و سکوت و آرامش عجیبی را به اهالی و گردشگران هدیه می دهد.اگر مایل باشید می توانید با قایق های تفریحی که در منطقه وجود دارد سفری کوتاه بر روی آب دریاچه را تجربه کنید.

 

از دیگر جاذبه های این روستا شالیزارهای زیبای آن است که عطر خوش برنج گیلانی را در فضا پراکنده و خنکای خاصی به هوا بخشیده مشاهده مردم روستا در هنگام شالی کاری و زمان برداشت برنج خالی از لطف نیست و برای بسیاری از افراد یک منظره به یاد ماندنی و خاطره انگیز به حساب می آید.

 

تمیزی و پاکیزگی محیط این روستا و اطراف سد اولین چیزی است که توجه شما را جذب می کند و دلیل آن هم تلاش شورای روستا برای فرهنگ سازی صحیح به منظور پاک نگه داشتن محیط زندگی شان است. آنان پس از ورود هر گردشگر به ازای دریافت مبلغی ناچیز پلاستیک های مخصوص زباله را به آنها می دهند تا زباله های خود را در آن نگهداری کنند و در زمان بازگشت با تحویل دادن آن به متصدیان دو سوم مبلغ پرداختی را پس بگیرند.