c دودکش جن
چهارشنبه, ۵ تیر , ۱۳۹۸

دودکش جن


مناطقی که به عنوان مناطق کوهستانی شناخته شده اند انواع و اقسام جاذبه های گردشگری خود ساخته را در بر گرفته اند. به عنوان مثال اگر به بیست کیلومتری شهر ماهنشان در ۱۲۰ کیلومتری زنجان بروید در رشته کوه ها می توانید پدیده ای را ببینید که به آن دودکش جن می گویند اما در اصطلاح زمین شناسی به آن هودو می گویند.

هودو ها در برخی کشورهای دنیا به طرز زیبایی شکل گرفته اند. این پدیده به علت فرسایش هایی رخ داده اند و چنین شکلی به خود گرفته اند که به صورت دود کشی هستند که یک پاره سنگ بر سر خود نگهداری می کنند. این پدیده بیشتر در آمریکا یافت می شود.

این پدیده در غرب رود میسی سیپی، و در شرق کوه های راکی آمریکا و کانادا بسیارند اما در ایران کم یاب و در برخی کشور ها نایاب.

جالب است که در کپه داغ ترکیه مردم در کنار آن ها زندگی می کنند. ایرانی ها آن را دودکش اجنه یا جن نامیده اند اما در فراسنه آن را با نام «خانم‌هایی با موهای درست شده» می شناسند.  در روستای وردیج در منطقه وردآورد این پدیده با اشکال و طرح های متفاوتی وجود دارند.

به ظاهر تنها در زنجان است که نام عجیب و ترسناکی بر آن نهاده اند و به احتمال زیاد این نشات گرفته از طرز تفکر اهالی کهن این منطقه می باشد.

هودو دودکش جن

 

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی :

Comments are closed.


به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم