چهارشنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۹

پارک جنگلی لویزان


پارک جنگلی لویزان با وسعت ۱۰۰۰ هکتار بزرگترین پارک پایتخت است که در سمت شمال شرقی تهران و ناحیه شمیرانات واقع شده. تاریخ احداث این پارک به سال ۱۳۴۶ می رسد.

بزرگراه شهید بابایی از بخش شمالی، شهرک امید از غرب، ده لویزان از شرق و شمس آباد از غرب این منطقه را احاطه کرده است. برای اطلاعات بیشتر از پارک لویزان متن زیر را بخوانید

 

وجود درختان بلند و سر به فلک کشیده با هوای مطبوع و خنک در تابستان از ویژگی های طبیعی این پارک است.

پوشش گیاهی این بوستان جنگلی شامل درختان کاج، سرو خمره ای، سرو نقره ای، چنار، اقاقیا، زبان گنجشک، توت، مو، عرعر، گز، داغداغان و… است.

در بالای پارک، به تعداد فراوان آلاچیق، کباب پز، سطل های زباله و نیمکت وجود دارند. در فضای سبز اطراف خیابان های پارک نیز می توان برای پیک نیک اطراق کرد.
در پارک جنگلی لویزان چندین درب ورود و خروج در نظر گرفته شده است که در حال حاضر از دو درب استفاده می شود.

درب اصلی آن از سمت بزرگراه هنگام  است که پس از طی کردن مسیری پر پیچ و تاب و باریک که اطراف آن با درختان کهنسال و گیاهان زیبا پوشیده شده اند، به بالای پارک جنگلی می رسید. درب دیگر نیز از سمت ده لویزان است. ورود از هر دو در شما را به یک مسیر می رساند. در بالاترین بخش پارک جنگلی لویزان چندین هتل، سفره خانه، بوفه، کافی شاپ، تالار و یک مسجد وجود دارد. در سرتاسر مسیر نیز چندین سرویس بهداشتی دیده می شود.

 

پارک جنگلی لویزان بزرگ ترین فضای سبز شهر تهران است و برای تفریح خانواده ها و گروه های دوستانه بسیار مناسب است. مسافت این پارک از مرکز شهر حدود ۱۳ کیلومتر است.
از بالای پارک جنگلی لویزان می توان نمای بسیار زیبایی از شهر تهران را از لابه لای درختان همیشه سبز آن مشاهده کرد. به ویژه هنگام شب، تماشای تهران از این پارک بسیار لذت بخش است.

 

از دیگر امکانات پارک می توان به زمین بازی کودکان، استخر، سونا، آبشار، قهوه خانه سنتی، میزهای پینگ پونگ، سالن بیلیارد و بولینگ، زمین های ورزشی و… اشاره کرد.

از آنجا که پارک جنگلی لویزان پتانسیل بزرگی در جهت جذب گردشگر دارد، پروژه احداث بزرگترین باغ پرندگان کشور در این نقطه در نظر گرفته شد.
باغ پرندگان این مجموعه با وسعت ۸۴ هکتار در دو فاز شمالی و جنوبی احداث شده است که دقیقا ۲۲هکتار از آن به باغ پرندگان اختصاص یافته که بیش از ۱۵۰۰ گونه پرنده را در خود جای داده و قرار است در آینده این تعداد به ۷۵۰۰ گونه برسد. انواع پرندگان گرمسیری آفریقایی و آسیای جنوب شرقی در شرایطی نزدیک به محیط طبیعی خویش در این باغ زندگی می کنند و شرایط زیست مناسب با توجه به تکنولوژی روز دنیا برای آنها فراهم شده است.

 

طراحی این باغ به گونه ای است که پرندگان تا ارتفاع ۳۰ متری که توری نصب شده است آزادانه  می توانند پرواز کنند و زندگی طبیعی خود را داشته باشند. شهروندان می توانند حتی تخم گذاری پرندگان را از نزدیک مشاهده کنند.

 

باغ گلها در ورودی این مجموعه احداث شده و ایستگاه تاکسیدرمی(خشک کردن پرندگان) نیز پیش بینی شده است تا اگر پرنده ای از بین رفت از جسم خشک شده آن بتوان استفاده کرد.

در این مکان یک کبوترخانه به سبک کبوترخانه‌های دوران صفوی طراحی شده است . این مکان که نخستین کبوتر خانه کشور به سبک صفویه و دومین آن در کشور از لحاظ وسعت محسوب می‌شود، در حدود ۱۴۰ متر مربع مساحت دارد و ارتفاع آن ۱۸ متر است. کبوترخانه در قسمت شمال غربی پروژه‌ باغ پرندگان و در محدوده‌ خیابان کوهستان قرار گرفته و دو هزار کبوتر را در خود جا خواهد داد.

 

ورود خودرو به این پارک ممنوع است. شهروندان می‌توانند با پارک وسیله خود در پارکینگی که در بلوار کوهستان در نزدیکی باغ پرندگان واقع است، از خودروهای برقی برای وارد شدن به این مجموعه استفاده کنند. وجود کالسکه در مسیرهای تردد در از دیگر امکانات حمل و نقل است.