چهارشنبه, ۲۲ مرداد , ۱۳۹۹

کلیسا و موزه آژیوس لازاروس در لارناکا


اگر دوست دارید سفری به قبرس شمالی داشته باشید توصیه می کنیم از شهر دیدنی لارناکا و محل دفن فردی که مسیح علیه السلام وی را زنده کرد هم دیدن کنید.

 

در این شهر کلیسای آژیوس لازاروس از دید و بازدید زیادی برخوردار است. لازاروس همان فردی است که بعد از مرگ اولیه، مسیح با دم مسیحایی خود وی را زنده کرد. بعد از اینکه این اتفاق برای وی رخ داد یهودیان او را تبعید کردند و او ناچار در لارناکا زندگی اش را ادامه داد.

 

او حدود سی سال به کشیک گری خود ادامه داد. زمانی که مرگ دوباره برایش رخ داد مردم وی را در مکانی دفن کردند و بعد ها یک ساختمان روی مزارش ساخته شد که بعد ها به کلیسا تبدیل شد. اما متاسفانه بعد از مدت ها جسد وی را به دو مکان دیگر انتقال دادند. این کلیسا و بنای آن در قرن ۹ ساخته شده که به سبک بیزانیسی طراحی شده است.

 

این کلیسا یکی از سه کلیسای مهم دوره ی بیزانس است که از این دوره باقی مانده اند و از این رو اهمیت زیادی دارد.

 

در حیاط این کلیسای تایخی لارناکا یک موزه دایر است که یک بار طی نقل و انتقالات تمام اشیای دیدنی آن که شامل، اثار تاریخی و مقدس بود، گم شد و تنها یک شی بی ارزش از آن ها باقی ماند.

 

در عین حال این موزه را همچنان زنده نگهداشتند و در آن انواع اشیا و چیزهایی که متعلق به مذهبشان بود نگهداری کرده اند و محل بازدید عموم شده است.