جمعه, ۲۷ مهر , ۱۳۹۷

گردشگری لذت بخش در پاشاکلا


از نقاط دیدنی استان مازندران می توان به روستای ییلاقی پاشاکلاء اشاره کرد که از توابع دهستان فریم بخش دودانگه محسوب می شود. اگر از شهرستان ساری ۶۵ کیلومتر به سمت جنوب حرکت کنید وارد محدوده البرز شرقی می شوید و می توانید این روستای زیبا و باصفا را که در میان تپه هایی سرسبز و پوشیده از درخت جا خوش کرده است را ببینید.

Pashakola___17_

 

__online

تمام طول این مسیر از ساری تا پاشاکلاء آسفالت است و آنچه که بیشتر از همه این جاده را استثنایی کرده چشم انداز زیبا و مناطق جنگلی پوشیده از درخت است که این جاده را در برگرفته و شما در طول رانندگی هرگز احساس خستگی نخواهید کرد. جاذبه گردشگری پاشاکلا بسیار زیباست

__2_

KHane_Drkhti

مسیر اصلی این روستا همان مسیر ساری به سمنان است. در فاصله ۱۵ کیلومتری از ساری به یک دو راهی می رسید به نام تاکام از این دو راهی به سمت سد شهید رجایی حرکت کنید و در طول این ۱۷ کیلومتر با جاده با شیب ملایم سروکار دارید. از محل سد تا ارتفاعات دودانگه  ۱۴ کیلومتر مسیر پر پیچ و خم را در پیش رو دارید و از این ارتفاعات تا روستا تنها ۹ کیلومتر راه است.

Dodange__5_

__10_

گروهی معنی قلعه پادشاه را برای واژه پاشاکلا صحیح می دانند و عده ای هم معنی آن را روستای سلاطین صفویه تفسیر میکنند. چرا که پاشا که یک واژه ترکی است لقب پادشاهان صفویه بوده و تبار اصلی این پادشهان هم ترک بوده.

__3_

سلسله صفویه همزمان با تاسیس در سال ۸۰۸ ه .ش پایتخت خود را اصفهان قرار داد. رجال دربار صفویان بر حسب درجه و مقامشان به القابی چون سلطان، خان، بیگ و پاشا مشهور بودند.

چون مادر شاه عباس دختر خان طبرستان بود بنابراین در زمان حکومت او توجه ویژه ای به طبرستان شد و امیران بسیاری را به این نقطه فرستاده شدند این پاشاها هم بهترین نقاط را برای حکومت خود بر می گزیدند.

__9_

جنگل های روستای پاشاکلاء در کنار رودخانه ای زیبا و آرام صفای ویژه ای به این منطقه داده که هر بیننده ای را مسحور می کند.آب این رودخانه دارای خاصیت درمانی است به علاوه ماهی های بزرگی در آن زندگی می کنند که مکان خوبی را برای ماهیگیری آخر هفته شما فراهم میکند.

__6_

خانه های درختی روستا و خانه های با سبک خانه های روستایی شمال و دشت های پر از گلهای وحشی از دیگر جاذبه های این روستا است.

این روستا ۲۴۰۰ سال قدمت دارد و داشتن آب و هوای سرد کوهستانی با میزان رطوبت پائین این روستا را به یک منطقه ییلاقی برای گذراندن تابستان خنک تبدیل کرده.

قابل ذکر است که روستاهای دیگری هم با نام پاشاکلا در استان مازندران وجود دارد که تعدادشان به ۱۳ عدد می رسد.

Pashakola___18_

__7_

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظرات


7 × = 49برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید
نام:
موبایل:
گروه:
لطفا کدفعال سازی را وارد کنید:

به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم