دوشنبه, ۲۳ تیر , ۱۳۹۹

گردشگری لذت بخش در پاشاکلا


از نقاط دیدنی استان مازندران می توان به روستای ییلاقی پاشاکلاء اشاره کرد که از توابع دهستان فریم بخش دودانگه محسوب می شود. اگر از شهرستان ساری ۶۵ کیلومتر به سمت جنوب حرکت کنید وارد محدوده البرز شرقی می شوید و می توانید این روستای زیبا و باصفا را که در میان تپه هایی سرسبز و پوشیده از درخت جا خوش کرده است را ببینید.

 

 

 

تمام طول این مسیر از ساری تا پاشاکلاء آسفالت است و آنچه که بیشتر از همه این جاده را استثنایی کرده چشم انداز زیبا و مناطق جنگلی پوشیده از درخت است که این جاده را در برگرفته و شما در طول رانندگی هرگز احساس خستگی نخواهید کرد. جاذبه گردشگری پاشاکلا بسیار زیباست

 

 

مسیر اصلی این روستا همان مسیر ساری به سمنان است. در فاصله ۱۵ کیلومتری از ساری به یک دو راهی می رسید به نام تاکام از این دو راهی به سمت سد شهید رجایی حرکت کنید و در طول این ۱۷ کیلومتر با جاده با شیب ملایم سروکار دارید. از محل سد تا ارتفاعات دودانگه  ۱۴ کیلومتر مسیر پر پیچ و خم را در پیش رو دارید و از این ارتفاعات تا روستا تنها ۹ کیلومتر راه است.

 

 

گروهی معنی قلعه پادشاه را برای واژه پاشاکلا صحیح می دانند و عده ای هم معنی آن را روستای سلاطین صفویه تفسیر میکنند. چرا که پاشا که یک واژه ترکی است لقب پادشاهان صفویه بوده و تبار اصلی این پادشهان هم ترک بوده.

 

سلسله صفویه همزمان با تاسیس در سال ۸۰۸ ه .ش پایتخت خود را اصفهان قرار داد. رجال دربار صفویان بر حسب درجه و مقامشان به القابی چون سلطان، خان، بیگ و پاشا مشهور بودند.

چون مادر شاه عباس دختر خان طبرستان بود بنابراین در زمان حکومت او توجه ویژه ای به طبرستان شد و امیران بسیاری را به این نقطه فرستاده شدند این پاشاها هم بهترین نقاط را برای حکومت خود بر می گزیدند.

 

جنگل های روستای پاشاکلاء در کنار رودخانه ای زیبا و آرام صفای ویژه ای به این منطقه داده که هر بیننده ای را مسحور می کند.آب این رودخانه دارای خاصیت درمانی است به علاوه ماهی های بزرگی در آن زندگی می کنند که مکان خوبی را برای ماهیگیری آخر هفته شما فراهم میکند.

 

خانه های درختی روستا و خانه های با سبک خانه های روستایی شمال و دشت های پر از گلهای وحشی از دیگر جاذبه های این روستا است.

این روستا ۲۴۰۰ سال قدمت دارد و داشتن آب و هوای سرد کوهستانی با میزان رطوبت پائین این روستا را به یک منطقه ییلاقی برای گذراندن تابستان خنک تبدیل کرده.

قابل ذکر است که روستاهای دیگری هم با نام پاشاکلا در استان مازندران وجود دارد که تعدادشان به ۱۳ عدد می رسد.