c کاخ پترهوف در سنت پترزبورگ
پنج شنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۸

کاخ پترهوف در سنت پترزبورگ


کاخ پترهوف یا پتر گوف که در شهر سنت پترزبورگ روسیه واقع شده است به دستور پیتر کبیر و در سال ۱۷۱۴ ساخته شد این کاخ در منطقه فدرال سنت پترزبورگ و در ضلع جنوبی سواحل خلیج فنلاند قرار دارد.

 

نام این کاخ واژه آلمانی و به معنای دربار پیتر است. پیتر بعد از بازدید از کاخ ورسای فرانسه دستور دارد تا این کاخ را به سبک معماری اروپایی بسازند. لقب “ورسای پترهوف” برای این کاخ دلیل دیگری است بر شباهت این بنا با سبک معماری غربی.

 

تولیدی پترهوف در کنار این قصر و در زمان پترس راه اندازی شد که بعدها کارخانه ساعت سازی جای آنرا گرفت. از سال ۱۹۲۶ تا کنون ساعت های معروف روسی با مارک Raketaدر اینجا تولید می شود.

 

الیزابت دختر پیتر بعد از مرگ پدر ساختمان کاخ را وسعت داد. توسعه محوطه قصر و افزدون تعداد باغ ها و تنوع بخشیدن به مجموعه فواره های باغ از اقدامات او بود. در طول قرنهای ۱۷ و۱۸ هم تغییرات دیگری توسط حاکمان وقت در این کاخ اعمال شد و در یک دوره کوتاه از فرمانروایی کاترین کبیر محل فرمانروایی از این کاخ به پوشکین تغییر یافت اما طولی نکشید که نیکلاس اول دوباره به اقامتگاه سلطنتی کهن در این کاخ بازگشت.

 

در زمان حمله آلمانها به روسیه در جریان جنگ جهانی دوم ساختمان این کاخ دستخوش تغییراتی ناخوشایند شد که سالهای بعد در نیمه قرن نوزدهم با کمک ۱۰۰۰ داوطلب مردمی و مساعدت مهندسین ارتش بهسازی شد و مورد مرمت قرار گرفت.

 

محبوبیت کاخ پترهوف به دلیل وجود آبشارهای فوق العاده زیبا ، مجسمه های طلایی و زیبایی منحصر به فرد محوطه کاخ و خود کاخ است . در روبروی کاخ آبشار پله ای زیبایی وجود دارد که همراه با فواره های آن و مجسمه های طلایی که در کنار پله ها از بالا تا پایین آبشار قرار دارد زیبایی خاصی را به این محوطه داده است و این تنها آبشار این باغ نیست و آبشارها و چشمه های متعدد دیگری نیز در گوشه و کنار این باغ رویایی به چشم می خورند . هر کدام از مجسمه های این باغ تاریخچه ای دارند که این مجسمه ها به نوبه خود در کنار زیبایی های دیگر این کاخ به محبوبیت این کاخ کمک  بسیاری می کند.

 

 

بخش های مختلف این کاخ شامل موارد زیر است:

کاخ بزرگ

کاخ بزرگ یا همان Grand Palace ساختمان اصلی پیترهف محسوب می شود که شامل ۳۰ اتاق می شود که دکوراسیونی مجلل و با شکوه دارد که از تعداد زیادی مجسمه های طلایی و انواع نقاشی ها و دیوارهایی طلاکاری شده و تراشکاری های زیبا تشکیل شده است.

علاوه بر این کاخ سایر کاخ های این مجموعه شامل Monplaisir، قصر Marly، هرمیتاژ پترهوف، و قصر Cottage است.

 

باغ‌ها و پارک‌های پترهوف

باغ های پیترهوف که اطراف کاخ پیتر کبیر در سنت پترزبورگ ساخته شده اند نتیجه حدود دویست سال تلاش خانواده سلطنتی روسیه برای زیباسازی و حفظ سبک باغ های اروپائی در این مجموعه هستند. اعضای خانواده سلطنتی از جمله پیتر کبیر، کاترین کبیر و نیکولاس اول بر ساخت و تکمیل این باغ ها نظارت کردند.

 

این باغ ها یکی از عجایب دنیا هستند و جزو میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند. پیترهف به دو بخش باغ بالا Upper Garden و باغ پایین Lower Garden تقسیم شده که کاخ باشکوه Grand Palace در بین این دو باغ قرار گرفته است.

 

در باغ بالایی می توانید بدون پرداخت هزینه اضافی به گشت و گذار بپردازید. اما باغ پایئنی که دارای فواره های متعدد و زیبایی است هزینه ای اضافی در حدود ۴۵۰ روبل از شما دریافت می کند.

 

 

فواره‌های پترهوف

فواره های متعدد این مجموعه جزء جاذبه های گردشگری روسیه است و آب آن بعد از پراکندن آب در جهات مختلف و سرازیر شدن به داخل کانالها به خلیج فنلاند می ریزد. پیترهف دارای ۱۷۶ فواره و ۶ آبشار است. آبشار تپه طلایی Golden Hill Fountain
فواره Trick،آبشار شیر، فواره های هرمی؛ فواره خورشید و فواره نپتون از جمله فوارهای این کاخ است.

 

آبشار بزرگ فواره های پیترهف

در سمت شمال کاخ قرار دارد و از ۶۴ فواره و بیش از ۲۰۰ مجمسه مختلف برنز تشکیل شده است. افرادی که از سمت دریا به دیدن این مجموعه می آیند اولین چیزی که مشاهده می کنند این آبشار زیبا خواهد بود

لازم به ذکر است که فواره های این مجموعه بین تاریخ ۸ ماه می تا ۱۱ ماه اکتبر کار می کنند.

 

این کاخ زمانی قصر خصوصی پتر کبیر بوده است و در حال حاضر یکی از پربازدیدترین و محبوب ترین مکان های گردشگری در سرتاسر روسیه است . محبوبیت این کاخ به حدی است که از سال ۲۰۰۷ تا به امروز به عنوان یکی از عجایب روسیه در این کشور شناخته شده است .

 

مطالب پیشنهادی :

Comments are closed.


به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم