پنج شنبه, ۲۹ فروردین , ۱۳۹۸

آثار تاریخی طاق بستان کرمانشاه


طاق بستان در دامنه کوهی به همین نام و در کنار چشمه ای در شمال شرقی حاشیه کنونی شهر کرمانشاه واقع شده است دراین محوطه ، آثاری از دوره ساسانی وجود دارد که شامل سنگ نگاره اردشیر دوم و دو ایوان سنگی بنام های ایوان کوچک و بزرگ است.

ROOF BOSTAN (1)

بنای نقشه کنگاور چهار ضلعی و به ابعاد ۲۰۹*۲۲۴ متر می باشد که هر ضلع آن به شکل صفه ای به قطر ۱۸ متر است . این صفه ها با لاشه سنگ و ملاط گچ ساخته شده اند که نمای بیرونی آن ها به وسیله سنگ های بزرگ تراشیده شده ای به صورت خشکه چین پوشش داده شده وگاهی برای اتصال برخی از بلوک ها ، از بست های آهنی و سربی استفاده کرده اند .

ROOF BOSTAN (2)

ROOF BOSTAN (3)

در قسمت جنوبی بنا ، پلکان دو متر وجود دارد که هر دوتا پنج پله در یک بلوک سنگی ایجاد شده است. اهالی محل نیز محوطه را با نام « طاق وسان » و « طاق بسان » می شناسند زیرا « سان » در لفظ محلی به معنی سنگ است و به این ترتیب « طاق وسان » یعنی طاقی که در سنگ کنده شده است .

ROOF BOSTAN (4)

ROOF BOSTAN (5)

امروزه نیز در اکثر محافل ایران شناسی از این مکان با نام « طاق بستان » یاد می شود بنای معروف به معبد آناهیتا در مرکز شهر کنگاور بر سر راه همدان به کرمانشاه واقع شده است .این بنا بر روی تپه طبیعی با حداکثر ارتفاع ۳۲ متر نسبت به سطح زمین های اطراف ساخته شده است .

ROOF BOSTAN (6)

ROOF BOSTAN (7)

ین صفه با لاشه سنگ های بزرگ که حداقل یکی از سطوح آن صاف بوده ساخته شده است و نمای آن با ملاط گچ پوشیده شده که جز در برخی از سطوح پائین دیوار نشانی از آن نمانده است .بر روی صفه های چهارگانه این بنا به جز فاصله بین دو رشته پلکان جنوبی ، یک ردیف ستون قرار گرفته است.

ROOF BOSTAN (9)

ROOF BOSTAN (8)

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظرات


5 − = 3


به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم