c طبیعت زیبای دشت سوسن خوزستان
دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹

طبیعت زیبای دشت سوسن خوزستان


اگر قصد سفر به استان خوزستان را دارید در فاصله ۳۵ کیلومتری از شهرستان ایذه به یکی از جاذبه های طبیعی این استان می رسید که دشت سوسن نام دارد.

رودخانه خروشان کارون در مسیر عبور خود از استان خوزستان از این دشت می گذرد و آن را به دو منطقه شرقی و غربی تقسیم می کند. با عبور رود کارون از این دشت مناطق حاصل خیزی به وجود می آید.

 

سوسن یکی از بخش‌های شهرستان ایذه است که از دو دهستان سوسن شرقی (با مرکزیت جنگه) و سوسن غربی (با مرکزیت ترشک) تشکیل شده است. بخش سوسن در قسمت شرقی استان خوزستان و در همسایگی استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

 

برای رسیدن به منطقه دشت سوسن از ایذه خارج می شوید و از جاده ای که به سمت شمال می رود حرکت کرده و پس از پشت سرگذاشتن روستاهای پیان و تاکوتر ، به یک دو راهی می رسید که برای رسیدن به دشت سوسن باید جاده سمت راست را انتخاب کنید، با حرکت به سمت دشت سوسن از روستای کشگلی می گذرید و پس از طی مسیر ۵ کیلومتر دو راهی دیگری وجود دارد که شما را به دو بخش مختلف دشت سوسن می برد

 
علاوه بر طبیعت زیبا و سرسبز منطقه دشت سوسن با مزارع چشم نواز برنج و دشت های شقایق ،از مناطق دیدنی دیگر دشت سوسن  می توان به آثار باستانی این منطقه اشاره کرد. که شامل تپه های باستانی، پل و سنگ های مزار به شکل شیر سنگی است.

 

یکی از عواملی که باعث پیدایش تمدن و رونق این ناحیه در طول تاریخ شده به گونه ای که اماکن تاریخی متعدد در آن به وجود آمده وجود راه های  متعدد تاریخی در این ناحیه بوده است. البته حاصل خیزی این ناحیه هم عامل موثری در رونق تمدن این ناحیه در طول اعصار بوده.

 

راه دژ – پارت که از اصفهان به سمت غرب ایران یعنی ناحیه شوش کشیده شده و تا بین النهرین ادامه می یابد یکی از راه های کهن دشت سوسن است که در هر ۵ فرسخ این مسیر کارونسراهایی به منظور رفاه حال مسافران در قرن های گذشته ساخته شده که آثار مخروبه آن هنوز وجود دارد.

 

وجود نشانه ها و آثاری از یک جاده سنگفرش قدمی در دو طرف رود کارون باعث شد که لایارد جهانگرد و باستان شناس بریتانیایی در مورد این جاده نظریه ارائه دهد”که احتمالا این جاده که به اتابکی معروف بوده خیلی قبل از زمان اتابکیان ساخته شده و آثار برجا مانده از یک شاهراه بزرگ است که در زمان داریوش هخامنشی ساخته شده و پرسپولیس را به شوش وصل می کرده”.
 

 

 

مطالب پیشنهادی :

Comments are closed.


به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم