سه شنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۷

پارک وارنا جاذبه ی گردشگری بلغارستان


در کنار خط ساحلی شهر وارنا یک پارک قدیمی و بزرگ به نام پارک دریایی وارنا(Sea Garden)  واقع شده است. وارنا سومین شهر بزرگ بلغارستان است و بر کرانه دریای سیاه و در نزدیکی دریاچه وارنا احداث شده است و یکی از مهم ترین بنادر در بخش شرقی بلغارستان بشمار می‌رود. این مکان از مهمترین جاذبه های گردشگری اروپاست.

varna (1)

پارک عمومی وارنا از نظر وسعت و قدمت در این شهر بندری و حتی شبه جزیره بالکان نظیر ندارد. این پارک یکی از شاهکارهای معماری بلغارستان محسوب می شود و طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است.

varna (2)

در خارج از شهر وارنا زمینی بی آب و علف وجود داشت که در سال ۱۸۲۶ باغ کوچکی به دستور شهردار عثمانی شهر وارنا در آن ساخته شد. در سال ۱۸۷۸ همزمان با استقلال بلغارستان ساخت پارک جنگلی با وسعت ۲۶ هزار متر مربع در نزدیک ساحل در دستور کار شهر داری قرار گرفت که حاصل آن احداث باغ دریایی وارنا بود.

varna (3)

باغبان نواک باغبان معروف اهل چک که نمونه کارهایش در قصر های شون برون و عمارت کلاه فرنگی وین زبانزد است در سال ۱۸۹۵ و زمانی که ۳۵ سال سن داشت وارد شهر وارنا شد. و به طراحی و ساخت نمای ظاهری این پارک همت گماشت.

نواک نقش مهمی در دگرگونی شکل ظاهر و بهبود نمای باغ داشت و به دستور او گیاهان با ارزشی از دریای سیاه و مدیترانه در این باغ کاشته شد.

varna (4)

در سال ۱۹۰۵ وسعت باغ به ۹۰ هزار متر مربع رسید. نور پردازی باغ توسط برق شهری و ساخت آب نما و فواره های متعدد در سال ۱۹۱۲ به زیبایی پارک بیش از پیش افزود. در سال ۱۹۵۰ باز هم پارک را وسعت داده شد و به وسعت کنونی اش رسید. در سال ۱۹۶۰ درختان در بخش مرکزی خیابان اصلی را قطع کردند و به جای آن باغچه های گل متنوعی ایجاد کردند. در حال حاضر باغچه های گل ۲۰ هزار متر مربع از فضای باغ را به خود اختصاص داده اند.

varna (5)

varna (8)

پارک وارنا فقط یک پارک معمولی با گل و گیاه نیست بلکه با حضور در پارک می توانید از موزه تاریخ طبیعی، باغ وحش، رصدخانه نیکولاس کوپرنیک و آسمان نما، آکواریوم و موزه دلفین ها هم دیدن کنید و لذت ببرید. موزه نوال و گلخانه هم از سایر مکانهای دیدنی پارک است.

varna (7)

varna (6)

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظرات


2 − = 1


به آژانس مسافرتی امتیاز بدهید

از حمايتتان سپاس‌گزاریم